A gázárrobbanás kihúzta a gyenge forint alól a talajt, és még a kormány legnagyobb tervei is borulnak

A gázárrobbanás kihúzta a gyenge forint alól a talajt, és még a kormány legnagyobb tervei is borulnak

A recessziós félelmek felerősödése, az európai energiakrízis, és az elszabaduló gázár voltak azok a tényezők, amelyek alapjaiban borították fel a héten a forint piacát. Egy ilyen helyzetben ugyanis a - magyarspecifikus okok miatt - sérülékeny gazdaságot és így a forintot azonnal megtalálják a befektetők - értékelték a héten látott turbulens piaci folyamatokat a Portfolio-nak a makrogazdasági elemzők, akik szerint a jegybank megpróbálja megvédeni a forintot, de önmagában már nem képes erre. Végül a kormány is belátta, hogy az MNB már nem tud egymaga csodát tenni, ezért lépett. A közgazdászok egyetértettek abban is, hogy a kormány részéről ennél azonban többre lesz szükség és itt már politikailag érzékeny kérdéseket kell elővennie a gazdaságpolitikának: az árstop-szabályozások ugyanis fenntarthatatlanok és csapdahelyzetet eredményeznek, és közben a parlamenti tárgyalás alatt álló 2023-as költségvetés már kvázi semmisnek mondható. Annyit változott pár hét alatt ugyanis a makrokörnyezet.

Gazdasági eufória, drasztikus adócsökkentés, 400 feletti euró – Ezek várhatnak Magyarországra az elemzők szerint

Gazdasági eufória, drasztikus adócsökkentés, 400 feletti euró – Ezek várhatnak Magyarországra az elemzők szerint

A gazdasági kilábalás pályájáról és üteméről, a magyar gazdaság közép távú kilátásairól fejtették ki meglátásaikat magyar bankok vezető elemzői a Budapest Economic Foum második panelbeszélgetésében. Suppan Gergelytől, a Takarékbank elemzőjétől például elhangzott, hogy szerinte a jövő évi vakcinával itt gazdasági eufória alakulhat ki, Török Zoltán, a Raiffeisen Bank elemzője a 2022-es választások előtt akár jelentős személyi jövedelemadó csökkentést is el tud képzelni, miközben 3 éves távon 400 feletti euró lehetőségére utalt. Németh Dávid, a K&H Bank vezető elemzője pedig a minap bejelentett nagymértékű orvosi béremelés körüli dilemmákat vetette fel szintén a közelgő 2022-es választások előtt. Török Zoltán egyébként úgy látja, hogy az egészségügy terén minap látott lépések inkább csak tűzoltást jelentenek az igazi problémák kezelése nélkül.

Ebből nem csak fékezés lesz, nagyot zakózhat a magyar gazdaság

Ebből nem csak fékezés lesz, nagyot zakózhat a magyar gazdaság

Szinte teljesen leállhat idén a magyar gazdaság, de jelentős visszaesésre is van esély a GDP-ben – vélik a Portfolio által megkérdezett elemzők. A becslések szinte naponta változnak az újabb és újabb bejelentésekkel, a legfontosabb kérdés most az, mennyire húzódik el a válság.

Még évekig nem kerülhet komolyan szóba a magyar euró

Még évekig nem kerülhet komolyan szóba a magyar euró

Hiába látjuk, hogy megint elkezdődött a vita a magyar euró bevezetéséről, komolyabban várhatóan még évekig nem kerül majd szóba ez a téma – hangzott el a Raiffeisen Bank csütörtöki elemzői beszélgetésén. A bank szakemberei szerint Nyugat-Európa idén elérheti a gazdasági ciklus alját, Magyarország pedig nem a romló külső környezet miatt lassul, hanem azért, mert kifulladt néhány „rakétánk”.

Raiffeisen: dübörög a magyar gazdaság, de meddig?

A magyar gazdaság nagyon jó helyzetben van, a kérdés az, vajon meddig képes a mostanihoz hasonló ütemben fejlődni - fejtette ki Török Zoltán, a Raiffeisen Bank Zrt. vezető elemzője a pénzintézet csütörtöki sajtótájékoztatóján Budapesten.

Száguldhat még a magyar gazdaság, de nagy feladatok előtt állunk

Csúcson van a hazai gazdasági konjunktúra: a tavalyi 4%-os növekedést követően 2018 első negyedében az éves (kiigazított) GDP növekedési ütem megközelítette az 5%-ot. Az MNB közgazdászai szerint a magyar gazdaságban 2017 végére bezárult a kibocsátási rés, vagyis a növekedés potenciális közelében alakult. Mit lehet kezdeni ezzel az információval? Ennek most örüljünk, vagy inkább ne? Mit jelentenek egyáltalán azok a fogalmak, hogy kibocsátási rés, és potenciális növekedés? Mit lehet mondani a jövőbeli növekedési kilátásokról? Milyen gazdaságpolitikával lehet biztosítani a tartósan 4% fölötti éves gazdasági növekedést? A következő írás ezeknek a kérdéseknek a megválaszolására vállalkozik.

Járulékcsökkentés sem oldaná meg Magyarország nagy problémáját

A Raiffeisen Bank elemzői szerint idén 2,3, jövőre 2,7 százalékos gazdasági növekedés várható Magyarországon - mondta Török Zoltán, a pénzintézet vezető elemzője szerdán Budapesten sajtótájékoztatón. A szakember szerint a kormány által belengetett nagymértékű járulékcsökkentés is csak enyhítene a munkaerőpiaci problémákon, a valódi megoldáshoz komolyabb reform kellene.

Elemzők: a gazdaságélénkítésről szól a 2017-es költségvetés

A jövő évi büdzsében nem a költségvetési hiány csökkentésén, hanem a gazdaságélénkítésen van a hangsúly - hangsúlyozták az MTI által megkérdezett makrogazdasági elemzők. Üdvözölték az oktatásra és az egészségügyre szánt források jelentős növekedését, ugyanakkor ezek hatékony felhasználása még kérdéses.

Jöhet Magyarország felminősítése?

Mi történik, ha jövőre felfüggesztik az uniós források kifizetését, ha a külföldiek menekülni kezdenek a magyar kötvénypiacról, esetleg recesszióba süllyed egész Európa és felüti a fejét az újabb adósságválság? Ehhez hasonló veszélyek borzolhatják jövőre a nemzetközi és hazai piacokon befektetőket, a Portfolio által megkérdezett elemzők szerint. A szakértők pozitív kockázatként tartják számon Magyarország esetleges felminősítését és egy adórendszeri reformot, melynek keretében a kormány csökkentené a különadókat. "Semmit sem lehet kizárni" alapon.

Megvan, miért nem fogunk unatkozni 2015-ben!

Fed és EKB, Oroszország és Ukrajna, geopolitika, euróövezet perifériája - ezek azok a kulcsszavak nemzetközi fronton, amelyekkel a tőkepiaci befektetőknek meg kell barátkozniuk, ha felkészülten akarnak nekivágni a 2015-ös évnek. A Portfolio a 2014-es év végéhez érve ismét megkérdezte a piaci elemzőket az előttünk álló év legfontosabb várható makrogazdasági tényezőiről. Idehaza a kamatcsökkentés újraindulásának lehetősége lehet meghatározó sztori. A szakértők válaszaiból az is kiderül, mennyire lehetünk bizakodóak a jövő évi GDP-növekedést illetően.

Infláció, stagfláció, esetleg defláció?

Jövőre nem kell tartanunk az infláció felpörgésétől, vagy éppen deflációs veszélytől - így gondolja a legtöbb általunk megkérdezett alapkezelő és elemző. Hosszabb távon azonban nem dőlhetünk nyugodtan hátra, mert egyesek szerint a pénznyomtatás nem fog nyom nélkül eltűnni.

Ami megrengetheti a világot jövőre

Kamatemelések beindulása, fejlődő országok meggyengülése, geopolitikai kockázatok, valutaháború, kínai pénzügyi válság, euróövezet szétválása - ezek azok az események, amelyek megrengethetik jövőre a globális gazdaságot, piacokat az általunk megkérdezett elemzők és alapkezelők szerint. De még mielőtt mindenki halálra rémülne: ezek csak olyan események, amelyek a piaci konszenzus szerint kis eséllyel bírnak. Egyébként pedig olyan szakértők is vannak, akik szerint inkább pozitív meglepetésekre "készülhetünk" jövőre.

Az első elemzői vélemények a brüsszeli számokról

Reális és egybevág a piaci konszenzussal az Európai Bizottság kedden közzétett őszi gazdasági előrejelzése az MTI által megkérdezett elemzők szerint, akik úgy vélik, tartható a 3 százalékos GDP-arányos hiánykorlát jövőre.

Megérkeztek az első reakciók a brüsszeli dicséretre

Kedvezőbb befektetői megítélés alá eshet Magyarország annak köszönhetően, hogy az ország kilenc év után kikerül a túlzottdeficit-eljárás alól, egy éven belül fel is minősíthetik az országot a hitelminősítők - vélik az MTI által megkérdezett elemzők.

Világosan üzent a kormány Brüsszelnek (2.)

Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter pénteken jelentette be első költségvetési kiigazító csomagját. A korábbi intézkedéssorozatokhoz képest ez annyiban új, hogy csak lépcsőzetesen hajtja végre a kormány: ha az egyik lépés nem elég Brüsszelnek, akkor dönt a következőkről. Elemzők szerint a kormány ezzel világos üzenetet küldött az Európai Bizottságnak: ha a zárolások és a beruházások elhalasztása nem elég, akkor sor kerül a különadók emelésére. Egyes szakértők szerint már az első két lépés meggyőzi Brüsszelt és nyáron megszűnhet Magyarország ellen a túlzottdeficit-eljárás.

  • 1
  • 2
Részletes keresés
FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Jön a felturbózott szuperállampapír! Itt vannak a részletek
Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel megújult, mobilbaráthírleveleinkre és járjon mindenki előtt.